Тетяна СОПІЛКА-ЗАЧІКЕВИЧ

Текст із сайту drevo-folk.kiev.ua, 2008.

Аспірантка національної музичної Академії України ім. П.Чайковського (науковий керівник Олена Мурзіна), молодший науковий співробітник лабораторії музичної етнографії НМАУ. В 1992 р. відбулися перші експедиційні подорожі першокурсниці консерваторії Т.Сопілки, а від того ж 1992 р. Тетяна — учасниця фольклорного гурту “Древо”. У 1998 р. вона завершила навчання у Київській консерваторії дипломною работою “Ранні форми традиційного багатоголосся на Середньодніпровському Лівобережжі (на матеріалі весільних пісень Полтавщини)” (керівник Євген Єфремов). Т.Сопілка активно досліджує музичний фольклор України (експедиції на Поділля, Прикарпаття, Центральне Полісся, Лівобережне Подніпров’я). Але центром її наукових і виконавських зацікавлень став регіон з високо розвиненим пісенним багатоголосям — територія сучасної Полтавщини.

Тетяна охоче бере участь у міжнародних наукових конференціях, артистичних проектах, веде майстер-класи з автентичного співу. А в 2006 р. у Польші на базі однієї з груп, що пройшли навчання в Тетяни Сопілки, утворився гурт українського традиційного співу “Дички” (виступи у концертах в Польші, на фестивалі в Литві). Незважаючи на те, що Тетяна зараз майже постійно мешкає у Польщі (ось звідки приставка до прізвища!), вона є дійсним і незамінним учасником “Древа”, а нерідко — ініціатором його нових проектів. Провідними рисами її поглядів на вторинне фольклорне виконавство є надзвичайна повага до кожного автентичного музичного явища, ставлення до нього як до непреложного зразка, сувора критичність в оцінці відтворення “Древом” традиційного звучання.

Ще на самому початку свого існування “Древо” взяло курс на засвоєння традиційного репертуару Полтавщини. До 1992 р. його складали, головним чином, пісні з с.Крячківка Пирятинського р-ну. Завдяки Тетяні, полтавський – найбагатоголосніший – репертуар “Древа” розширився в кілька разів і складає зараз, мабуть, левову частку.

Т.Сопілка – автор наукових статей, укладач кількох аудіоальбомів традиційної музики Полтавщини.
 

На сайті: