Євген ЄФРЕМОВ

Текст із сайту drevo-folk.kiev.ua, 2008.

Етномузиколог, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри музичної фольклористики НМАУ ім.Чайковського. На першому курсі консерваторії у 1971 р. відбулася його перша зустріч із справжньою народною музикою під час фольклорної практики. Керівник практики викладач В.О.Матвієнко став його першим наставником, надихнув на фольклористичну діяльність. Пізніше формування Єфремова-етномузиколога відбувалося під впливом його наукового керівника – етноорганолога та композитора І.В.Мацієвського (Санкт-Петербург).

Самостійну експедиційну роботу розпочав з 1977 р., як керівник студентських експедицій – від 1980, у складі комплексних експедицій МНС, націлених на дослідження народної культури радіаційно забруднених територій – з 1994. За всі роки провів музично-етнографічні дослідження в селах Вінницької, Житомирської, Івано-Франківської, Київської, Кримської, Полтавської, Сумської, Черкаської, Чернігівської, а також Брестської, Гомельської (Бєларусь), Брянської, Курської (Росія) областей.

“Серед моїх перших “фольклорних вчителів”, які справили на мене разюче враження своїм співом, знанням традиції, технікою, можу назвати кількох осіб, яких зустрів на своєму шляху в різні роки. Першою стала Настя Давидівна Гончаренко з с. Княжичі. З нею пов’язана найперша моя зустріч з фольклором у 1970 р. – на 1-му курсі консерваторії (керував експедицією В.О.Матвієнко), а потім одразу – гурт с.Крячківка, де головною зіркою тоді була Єфросинія Загорулько. Наступний етап (від 1978 р.) – польові дослідження у Поліському районі (Київське Полісся). Саме тут я зіткнувся з оригінальною центрально-поліською пісенною стилістикою і зустрів найчисленнішу “когорту” першокласних співаків. Назву кілька імен, що справили на мене найвагоміший вплив, і саме на їх співі я освоював місцеву співочу манеру: Катерина Павлівна Андрійченко (с.Діброва), Григорій Степанович Пархоменко (с.Вільшанка), Варвара Петрівна Петренко (с.Новий Мир), Ольга Макарівна Степанчук (с.Луб’янка). З полтавських експедицій найбільший вплив на мене і багатьох моїх тодішніх студентів і колег справив Григорій Якович Тяло – дійсно видатний співак, з яким ми познайомилися наприкінці 80-х – початку 90-х”. (Є.Єфремов)

Є.Єфремов разом з кількома студентами консерваторії у вересні 1979 р. створив фольклорний ансамбль. З того часу він залишається незмінним керівником “Древа”. Постійно експериментуючи та спираючись на досвід колег, попередників – Дмитра Покровського (Росія), Євгенії Костіної (ансамбль “Народный праздник”, Росія), Сергія Оленкіна (Латвія) – Є.Єфремов розробив власну методику постановки голосу у фольклорній манері та варіювання народних пісень за традиційними принципами, які розкрив і дослідив у власній дисертації на матеріалах Київського Полісся. Регулярно веде практичну навчальну роботу зі співу: майстер-класи в Українї та за кордоном (Франція – 1994, 2001 рр., Польща (щороку з 1989), заняття у Рівненському Університеті культури та мистецтв.
 

На сайті:

 

На YouTube – список відтворення: