Про гурт “Древо”

Фольклористичний гурт “Древо” – київський ансамбль дослідників і виконавців української народної музики. Існує з 1979 р. (під назвою “Древо” – від 1988). Керівник – етномузиколог Євген Єфремов. Своєю діяльністю фольклорний гурт “Древо” розпочав новий напрямок у музичній культурі України, продемонструвавши світові традиційну селянську музику українців як повноцінне й самобутнє мистецьке явище, що не потребує обов’язкової композиторської обробки. Учасники гурту – студенти, випускники та викладачі Київської консерваторії – першими в Україні взяли за мету глибоко пізнати, практично засвоїти та правдиво відтворювати народні пісні, зберігаючи у власному співі регіональні стилістичні риси досліджуваних традицій.

З історії “Древа”   Учасники “Древа”   Дискографія

Основною науковою базою та джерелом оригінального репертуару “Древа” стала активна експедиційна та науково-дослідницька робота учасників ансамблю на теренах Центрального та Західного Полісся, Лівобережного Подніпров’я, Східного Поділля. Важливим принципом роботи гурту є прагнення уникати механістичного копіювання здобутих в експедиціях музичних зразків. Пісня у виконанні “Древа” щоразу варіантно оновлюється, залишаючись водночас тою самою. Це стало можливим завдяки створеній Є.Єфремовим спеціальній методиці мелодичного варіювання, що базується на знайдених ним закономірностях побутування пісні в автентичному середовищі. Для творчої діяльності “Древа” характерним є сполучення глибокої наукової достовірності у відтворенні народної пісні – з власним виконавським стилем, академічного рівня майстерності – з імпровізаційною безпосередністю й емоційністю співу.

Гурт є колективним автором та виконавцем музичної вистави “Кам’яне коло (ФОпера)” (режисер Владислав Троїцький, прем’єра – 09.2002), здійсненої як спільний проект “Древа” й театру в Центрі Сучасного Мистецтва “ДАХ” (керівник В.Троїцький). У результаті цієї співпраці згодом постав широко тепер відомий гурт ДахаБраха.

Досвід “Древа” поширився й на інші фольклорні ансамблі, що виникали протягом 1980–2010-х років у Києві, Кіровограді, Львові, Сумах, Харкові, Хмельницькому (часом, як відгалуження від “Древа”) – кіровоградська “Гілка”, київські колективи “Володар”, “Отава”, “Божичі”, ансамбль автентичної інструментальної музики “Надобридень” та ін.

Особлива заслуга ансамблю – постійна дослідницька й виконавська увага до фольклору Чорнобильської зони. Крім того, на основі музичного матеріалу фольклорних експедицій гурту створено такі потужні мультімедійні диски, як “Берви”, “Зелений шум Полісся”.

Алфавітний покажчик пісень   Джерела

Під безпосереднім впливом “Древа” розпочався в 1990-х роках фольклорний рух у Польщі. Учасники “Древа” ведуть майстер-класи з українського фольклорного співу в країнах Європи; ансамбль є постійним учасником спільних міжнародних проектів, радіо- та телепередач, наукових симпозіумів, Всеукраїнських та Міжнародних фестивалів, концертів (виступи у Бельгії, Грузії, Латвії, Литві, Німеччині, Польщі, Росії, Узбекистані, Франції та ін.).