“ДРЕВО: Пісні з України” – CD-аудіоальбом, 2002

ЛІРИЧНІ ПІСНІ та БАЛАДИ складають найвагоміший шар традиційної пісенності українців. Протягом 2-3-х останніх століть склався особливий стиль їх виконання, головною ознакою якого є наявність відносно високого сольного підголоска, який буває протиставлений основному голосу регістрово, темброво (доволі прозорий підголосок на тлі насиченого гуртового “баса”), мелодично (підголоскові притаманний самостійний ритмомелодичний рух). При тому разом вони утворюють гармонійне ціле. Басовий голос, що співається гуртом, час від часу потовщується завдяки варіантним розгалуженням у процесі виконання.

У кожному регіоні ліричний стиль може мати свої особливості. Так, у порівнянні зі східноподільськими піснями (“Спився козак…”) поліські ліричні пісні та балади в цілому більше насичені мелодичною орнаментацією, яка індивідуалізує та драматизує наспів (“Марино, Марино…”). Лівобережна, зокрема полтавська пісенна лірика повільніша і ширша за мелодичним розспівом, часом тягуча. Багатоголосся вирізняється ускладненими формами: басу і підголоску протиставлений ще один голос – середній, також сольний.

Цікавим явищем є заспів з перехватом – своєрідний діалог солістів на початку строфи (Летіла зазуля…”).

ВЕСНЯНА БАЛАДА (“Ішов брат з сестрою”) – пісня з розгорнутим сюжетом і, як правило, трагічним змістом, що умовно приурочена до весняного періоду. Завдяки такій приуроченості вона набула стилістичних рис типової для Волинського Полісся календарної пісні – гучний дзвінкий тембр жіночих голосів і гетерофонне переплетення голосів під час виконання.

ВЕСІЛЬНІ ПІСНІ, вміщені на диску, походять з Полтавщини, проте мають спільні риси з обрядовими піснями, що виступають в деяких селах Середнього Придніпров’я – йдеться про наявність у них “тонкого” сольного голосу у високому регістрі. Пісні розкривають психологічний стан молодої – є повільними і драматично-напруженими (“Думай, думай, дівчинонько”) або – у піснях, пов’язаних з ритуальною дією – переважає у них активний характер і моторика (“Низом, кониченьки, низом”).

Різні за функціями КОЛЯДКУ (“На Сіянській горі”) та ПСАЛЬМ (“Дивная година на всім світі стала”) об’єднує християнський зміст, кантовий склад багатоголосся, також приглушене, дещо академізоване звучання, що притаманне православній церковній традиції співу. Втім, і тут проявляє себе місцевий фольклорний колорит, що позначився на характері розспіву та деяких деталях співацької манери.

ТАНЦЮВАЛЬНА ПІСНЯ (“Вигонь, мати, коваля з хати”) – дотепний зміст поєднаний із танцювальною основою: типова приспівка до танцю, що походить з Лівобережжя.

Поповненням репертуару є зразки інструментальної фольклорної традиції, представлені двома скрипковими награваннями різних жанрів – весільним маршем з волинської частини Полісся та гопаком під місцевою назвою “Дурибало” зі Східного Поділля.

Євген ЄФРЕМОВ

  1. Ішов брат з сестрою (весняна балада). Рівненська обл., Дубровицький р-н, с.Бережки – mp3:
  2. Спився козак, спився (лірична). Черкаська обл., Уманський р-н, с.Текуча – mp3:
  3. Дивная година на всім світі стала (Сирітка – псальм). Полтавська обл., Гадяцький р-н, с.Бобрик – mp3:
  4. Ой ти дубе кучерявий (лірична). Київська обл., Чорнобильський р-н, с.Рєчиця – mp3:
  5. Да думай, думай дівчинонько (весільна). Полтавська обл., Оржицький р-н, с.Козаче – mp3:
  6. Весільний марш. Рівненська обл., Рокитнянський р-н, с.Мушні – mp3:
  7. Повій, вітре, дорогою + Низом, кониченьки, низом (весільні). Полтавська обл., Лубенський р-н, с.Литвяки – mp3:
  8. Марино, Марино (лірична). Київська обл., Поліський р-н, с.Діброва – mp3:
  9. Попуд мостом да й трава ростом (лірична). Київська обл., Чорнобильський р-н, с.Старосілля – mp3:
  10. Із-за гори та й вітрець повіває (лірична). Полтавська обл., Гадяцький р-н, с.Лютенька – mp3:
  11. Коло річки, коло броду (лірична). Київська обл., Поліський р-н, с.Діброва – mp3:
  12. Летіла зозуля, на бережку сіла (лірична). Полтавська обл., Лохвицький р-н, с.Лука – mp3:
  13. Ой на горі жито (лірична козацька). Брестська обл., Дрогічинський р-н, с.Кремно – mp3:
  14. Вигонь, мати, коваля з хати (танцювальна, жартівлива). Полтавська обл., Гадяцький р-н, с.Лютенька – mp3:
  15. Гопак “Дурибало” (танець). Черкаська обл., Тальнівський р-н, с.Зеленьків – mp3:
  16. На Сіянській горі (коляда). Полтавська обл., Шишацький р-н, с.Хатки – mp3: