“Ой там за морями… ДРЕВО: сільська традиційна музика” – CD-аудіоальбом, 2007

Наш новий диск є важливою віхою на 27-річному творчому шляху ансамблю. З одного боку, він завершує минулі етапи, які були висвітлені трьома попередніми сольними дисками. А з другого, у ньому вже проглядають нові малопомітні паростки, які, сподіваюся, згодом виростуть і дадуть плоди.

Що ж до тих елементів, які традиційно присутні у виступах і CD-виданнях “Древа”, то ось їх коротка характеристика.

1. Спів без інструментального супроводу є типовим для української селянської музичної традиції реґіонів, що представлені на диску. Та, маючи у складі ансамблю блискучого скрипаля Сергія Охрімчука, знов користуємося щасливою нагодою залучити до альбому два інструментальні зразки – весільну мелодію, яка зазвичай супроводжує ритуальну ходу, але іноді, як у №7, за ритмом і характером наближається до польки, та справжню польку з Західного Полісся (№15).

2. Пісні, представлені на диску, зафіксовані у різний час учасниками гурту на Полтавщині, у східноподільській частині Черкащини, на Західному та Центральному Поліссі. Жанровий спектр складають обрядові (№1,6,9,13) та позаобрядові зразки. Серед останніх є пісні на улюблені сільськими співаками баладні тексти (№2,3). В ліричних сюжетах переважають козацька тематика з “натяком” на історизм (№8,11,16,17) та різноманітні любовні колізії (№4,5,10,12). Рідкісною у наш час є пісня соціально-сатиричного змісту, тематично пов’язана з реальною історичною подією в царській Росії – відміною кріпацтва у 1861 році (№14).

3. У пісенних текстах з різних регіонів України уважний слухач відчує діалектні відмінності. Але географічне положення пісенного зразка впливає і на музичну стилістику. Так, гуртовий обрядовий спів на Східному Поділлі й на Полтавщині демонструє різні види давньої гетерофонії і характер звуку. Та навіть у середині полтавського реґіону пісні звучать по-різному залежно від того, у якій частині області вони традиційно побутують. Поліський орнаментальний ліричний стиль, який ще зберігся у найстарших співаків, відображений у №3,4.

4. На диску представлені різні форми гуртового співу, у тому числі малі ансамблі (дует, тріо). Це створює можливість яскравішого індивідуального прояву солістів і додає певногго розміїття до звукової палітри цілого альбому. Традиційно виправданим (документально зафіксованим в експедиціях Іриною Клименко) і фонічно цікавим є поєднання голосу із звучанням західнополіської сопілки (№4).

Повертаючись до значення нового альбому в житті нашого гурту, скажу, що у ньому, можливо, востаннє у складі “Древа” прозвучать голоси Ірини Клименко та Петра Товстухи, які з різних причин будуть існувати кожен в іншому середовищі та оточенні. Від імені всього ансамблю щиро дякую цим музикантам за довгу і плідну співпрацю, за їх значний творчий внесок, який неможливо відокремити від цілого “древського” доробку.

Нарешті, хочу згадати ще одну яскраву особистість – Романа Єненка, який понад 10 років був учасником гурту, але у 2006 році раптово й трагічно пішов із життя. До диску увійшло кілька пісень з його участю, а головне, поліське соло Романа у супроводі дудки.

Світлій пам’яті цієї талановитої людини присвячуємо наш новий альбом.

Євген ЄФРЕМОВ

Друковані матеріали з диска – pdf і галерея:

  1. Як злетіло три й анголи з неба (щедрівка). Черкаська обл., Жашківський р-н, с.Нова Гребля. Полтавська обл., Пирятинський р-н, с.Крячківка – mp3:
  2. Чогось мені тяжко-важко (лірична). Полтавська обл., Гадяцький р-н, с.Веприк – mp3:
  3. Летів ворон через сад зельоной (балада). Київська обл., Поліський р-н, с.Вільшанка та ін. – mp3:
  4. Ех же дай Боже з вечора погодоньку (літня, лірична). Рівненська обл., Дубровицький р-н, с.Переброди – mp3:
  5. Ой не шуми, луже, зелений байраче (лірична). Полтавська обл., Пирятинський р-н, с.Усівка – mp3:
  6. Ой Петре, Петре ще й Йване (петрівка). Полтавська обл., Миргородський р-н, с.Панасівка – mp3:
  7. Похода (весільний марш-танець). Волинська обл., Любешівський р-н, с.Велика Глуша – mp3:
  8. Ой сів пугач на могилі (козацька). Полтавська обл., Зіньківський р-н, с.Бобрівник – mp3:
  9. Да ой засвіти, мати, свічку (весільна). Полтавська обл., Лубенський р-н, с.Вовча Долина, с.Литвяки та ін. – mp3:
  10. А спивсь козак, спився (лірична). Полтавська обл., Гадяцький р-н, с.Веприк – mp3:
  11. Ой там за морями (козацька). Полтавська обл., Пирятинський р-н, с.Крячківка – mp3:
  12. Ой погодушка спогодилася (лірична). Полтавська обл., Гадяцький р-н, с.Лютенька – mp3:
  13. Скопаю я грядочку (веснянка хороводна). Черкаська обл., Тальнівський р-н, с.Криві Коліна – mp3:
  14. Ой летіла качечка (історична). Черкаська обл., Уманський р-н, с.Шарине, с.Коржова Слобідка та ін. – mp3:
  15. Полька (танець). Рівненська обл., Дубровицький р-н, с.Городище – mp3:
  16. Зібралися всі бурлаки (історична). Полтавська обл., Зіньківський р-н, с.Бобрівник – mp3:
  17. Ой там за Дунаєм молодець гуляє (лірична). Полтавська обл., Зіньківський р-н, с.Бобрівник – mp3: